Методична скарбничка

Тема: Зображення у повісті Оноре де Бальзака „ Гобсек ” 

„ влади золота ” як руйнівної сили.

Мета: проаналізувати образ Гобсека, прийоми його зображення у творі, простежити показ автором руйнівного впливу грошей на характер і особистість головного героя, формувати в учнів аналітичне мислення, самостійність суджень, робити висновки, виховувати моральні якості.

                                 Хід уроку 

І Організаційний моментІІ Вступне слово вчителя

„ Гроші – один з найвидатніших винаходів людства. Вони зачаровують людей. Через них вони мучаться, для них вони працюють, вигадують найбільш майстерні засоби отримання грошей і не менш майстерні методи витрачання їх. Гроші – це прекрасна, мінлива маска чародійної загадки ” ( Макконел і Брю. Економіка )
„ Гроші – ultima ratio mundi ” ( лат. ) ( останній закон світу ) – стверджує Оноре де Бальзак у творах „ Людської комедії ”.
„ Мікрофон ”
-          Чи погоджуєтеся ви з такими висловлюваннями?
-          Що є гроші для вас?
-          Чи можуть гроші зробити людину щасливою?

ІІ Оголошення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми продовжуємо роботу над повістю Оноре де Бальзака „ Гобсек ”. Ми з’ясуємо, яким чином гроші вплинули на життя головного героя, чи зробили вони його щасливим, дослідимо, як в літературі світу відображається тема руйнівної влади золота.

ІІІ Робота над темою

Щоб наша розмова була більш ґрунтовною, згадаємо, що таке гроші, звідки вони взялися.
Виступ економістів
Виникненню грошей передував дуже тривалий період панування натурального виробництва, за якого всі або майже всі корисні речі вироблялися всередині господарств і в них же використовувалися. Якщо якісь речі залишалися, то їх обмінювали на інші предмети.
Гроші виникли приблизно в ІХ – УІІ ст.. до н. е. Вони стали особливим товаром, який виконував функції всезагального вимірювача. Їх винахід вважають геніальним досягненням і порівнюють з науково – технічною революцією. Спочатку у ролі грошей виступали товари: сіль, чай, тканини, браслети, сушена риба, хліб, оливкове масло, худоба – тобто найбільш ходові товари, на які можна було виміняти інші. Поступово їх змінив ще більш універсальний – метали: срібло, золото. Люди стали карбувати монети. З часом усі інші метали витіснило золото, яке мало переваги: красиве, яскраво блищить, легко ділиться. Недоліком було те, що золоті монети під час користування стиралися, тому поступово їх замінили паперові гроші.
Гроші виконують такі основні функції:
1)      засіб обміну і платні,
2)      міра вартості чи цінності,
3)      засіб заощадження,
4)      засіб відстрочення платежів чи кредиту.
Ми дізналися історію виникнення грошей, тепер зясуємо на прикладі героя повісті
„ Гобсек ” , чи приносять вони щастя.
Робота над образом Гобсека
-          Що відомо про дитячі роки?
( Народився він десь 1740 – го року в передмісті Антверпена, мати в нього була єврейка. А батько голландець на ім’я Жан Естер Ван Гобсек...
Уже в десять років мати прилаштувала його юнгою на корабель, і він відплив у голландські володіння в Ост – Індії, де й мандрував протягом двадцяти років)
-          Яким чином Гобсек заробив гроші?
( Він перепробував усі засоби, щоб здобувати багатство і навіть намагався знайти знаменитий скарб – золото, яке дикуни закопали десь начебто поблизу Буенос – Айреса. Він брав участь чи не в усіх подіях війни за незалежність США. Він мав взаємини з Віктором Юзом та з кількома славетними корсарами...)
-          Як Гобсек ставився до рідні?
( Цей дивний чоловік ніколи не побажав побачити бодай одну з чотирьох жіночих поколінь. Які складали його рідню. Він ненавидів своїх спадкоємців, і думка, що хтось може заволодіти його багатством, навіть по його смерті, була для нього нестерпна. )
-          Як Гобсек зарекомендував себе в суспільстві?
( Єдиною людиною, з якою старий, як то кажуть підтримував стосунки, був Дервіль.
Таких, як я, в Парижі набереться десяток. Я і мої товариші по ремеслу збираємося у певні дні тижня в кафе „ Феміда ”, біля Нового мосту. )
-          Зовнішність Гобсека.
( Обличчя цього чоловіка, що його я назвав би „ місячним ликом ”, так його жовтава блідність скидалася на колір срібла, з якого облупилася позолота. Волосся в мого лихваря було гладеньке, акуратно причесане, із сивиною попелясто – сірого кольору. Риси обличчя, незворушного, як у Талейрана, здавалися відлитими в бронзі. Оченята жовті, як у куниці, були майже без вій і боялися світла, але дашок старого кашкета надійно захищав їх від нього. Гострий ніс, подовбаний на кінчику віспою, скидався на свердлик, а губи були тонкі, як у алхіміків або старих карликів, зображених на картинах Рембрандта і Метсю. Розмовляв він тихим, лагідним голосом і ніколи не сердився. Вгадати його вік було неможливо. )
-          Які порівняння використовує автор? Як ви гадаєте, чому?
( Оченята жовті, як у куниці.
Куниця – хижий звірок, хитрий, обережний, боїться денного світла.
Гострий ніс скидався на свердлик.
Своїм носом Гобсек відчуває, винюхує здобич.  )
-          Який голос був у старого?
(Авторська насмішка звучить у характеристиці голосу, бо очевидно, що ця лагідність – лицемірство, яке приховує справжню жорстокість та підступність його володаря. Цей висновок підтверджують  і тонкі губи. )
-          Які кольори використовує Бальзак в описі Гобсека?
( Кольорова гама – це жовті і сріблясті відтінки золота, срібла. Бронзи, але не чіткі та яскраві, а якісь бляклі, стерті, невиразні. Все це кольори цінних металів, що так милі серцю старого лихваря. )
Бальзак порівнює свого героя з персонажами полотен видатного голландського художника Рембрандта.
Знайомство з репродукцією Рембрандта „ Портрет старого в червоного ” (1654)
Виступ мистецтвознавців
Творчість Рембрандта – вершина голландської культури ХУІІ ст. Картина „ Портрет старого  в червоному ”. Рембрандт дивиться на свого персонажа як на кредитора, одного з тих, хто позбавив його в 1656 році за борги майна, дому, колекції картин, але зображує його об’єктивно, гідно, намагається зрозуміти його. Митець зображує людину, життєвий шлях якої з усіма жалями, прикрощами, розчаруваннями, відобразився на обличчі.
-          Підберіть цитату з опису зовнішності Гобсека, яка могла б стати назвою картини Рембрандта.
Бальзак, як і Рембрандт, зображує свого героя реалістично, поєднуючи в ньому. Як позитивні риси характеру, так і негативні. Адвокат Дервіль говорив про Гобсека:
„ В ньому співіснують двоє людей: скнара і філософ, створіння нице і створіння шляхетне ”
Робота над таблицею
Позитивні риси
Негативні риси
Розум
Жадібність
Працьовитість
Скупість
Прозорливість
Байдужість
Енергія
Жорстокість
Скромність
Владолюбство
Самовладання
Честолюбство
Сильний характер, може постояти за себе
Хитрість
Комерційний досвід

Гарна пам’ять

Гобсек – розумний, справедливий, чесний, акуратний, цінує дружбу, поважає працьовитих людей, він справжній вихователь розбещених аристократів, що не звикли сплачувати борги
Гобсек – це „ людина – вексель ”, „ людина – автомат ”, яка вважає себе володарем світу, порівнювала себе з Богом. Це жорстокий, скупий егоїст, який поклоняється лише одному – золоту. Він знищує в собі людські почуття.

Гобсек прожив довге життя, і це дає йому право робити певні висновки.
-          Згадайте висловлювання Гобсека, які розкривають цйого життєві погляди.
-          „ У золоті зосереджені всі сили людства ”
-          „ Я володію світом, не стомлюючи себе, а світ не має наді мною ніякої влади ”
-          „ Я досить багатий, щоб купувати людську совість, щоб управляти міністрами ”
-          „ Життя – це машина, яку приводять у рух гроші ”
-          „ Золото – ось душа вашого нинішнього суспільства ”
-          „ Хіба можуть у чомусь відмовити тому, в чиїх руках мішок із золотом?... Я міг би, якби захотів, володіти найпрекраснішими жінками і купувати чиї завгодно
пестощі ”
-          „  Я досить багатий, щоб купувати людську совість ”
-          „У мене погляд, як у Бога, я зазираю  в душі ”
-          На чому базується філософія Гобсека?
( Філософія Гобсека – це „ філософія золота ”)
Гобсек не без підстав стверджує владу грошей у суспільстві. Він – повелитель людських доль. Він любить владу і гроші задля самої влади, самих грошей. Він володіє секретами всії значних родин Франції, веде чорну книгу, куди записує найважливіші відомості про кредит, банківські операції. Він як суд розглядає, судить, наглядає, карає. Наш герой має все: владу, гроші. Та чи щасливий він?
Кульмінацією його скупості та жадоби є кімната, в яку потрапляє Дервіль після смерті Гобсека.
 Прочитати уривок з повісті.
У світовій літературі створено цілу галерею скнар, бо жадібність – це одна із таких людських вад, що особливо цікавлять письменників ще з давніх часів
Доповіді літературознавців
  1. Давньоримський драматург Плавт. Комелія „ Скарб ”.
Селянин Евкліон у своєму будинку знаходить скарб. Він не спить, не їсть, боїться вийти з дому, щоб ніхто не вкрав це багатство, в кожній людині підозрює крадія. Перед весіллям доньки вирішує переховати скарб у саду, раб Ліконід бачить це і викрадає гроші. Евкліон хвилюється, намагається знайти крадія. Раб зізнається у скоєному, пропонує селянину гроші взамін на шлюб з його донькою. Евкліон погоджується, а весільним подарунком для наречених стає скарб. Старий заспокоюється, поновлюється його душевний стан.
  1. Англійський драматург Вільям Шекспір. Комедія „ Венеціанський купець ” – Шерлок.
  2.  Французький драматург Жан Батист Мольєр . Комедія „ Скнара ”
Головний герой твору  - Гаргапон.
  1. Російський поет Олександр Сергійович Пушкін . Маленька трагедія „ Скупий
       лицар ”
У Барона в підвалі зберігається шість скринь золота. Кожного вечора він спускається до підвалу і запалює перед кожною скринею свічку. Барон насолоджується переливами дорогоцінного металу, він хвилюється, що його багатство дістанеться сину, який може його розтратити. Батько, підозрюючи сина в тому, що той хоче вбити його заради грошей, викликає на дуель. Та звершається суд Божий, Барон не встиг підняти руку на сина, він помирає від серцевого нападу.
      5.Український драматург Іван Карпенко – Карий. П’єси „ Сто тисяч ”, „ Хазяїн ”.
Головні герої п’єс українського драматурга також підвладні золоту. Наприклад, мільйонер Пузир нажив своє багатство, експлуатуючи селян. Він економить на всьому і всіх. Навіть коли Пузир дізнався, що йому залишається жити лише тільки два дні, він просить викликати не лікаря, тому що той бере більшу платню, а фельдшера.
6.Російський письменник Микола Васильович Гоголь. Поема „ Мертві душі”.
Невситима жадібність руйнує людську сутність Плюшкіна, призводить його до повної самотності. Він не бере участі в житті інших. „... він ходив ще кожного дня вулицями свого села, зазирав під містки, під перекладини. І все, що тільки траплялося йому: стара підошва, баб’яча ганчірка, залізний цвях, глиняний черепок, - усе тягнув до себе...”
Спілкування з людьми, на його думку, завдає шкоди його матеріальному добробуту. Скупість створює прірву між Плюшкіним  і його дітьми. „ І до якого нікчемства, дріб’язковості. Гидоти могла дійти людина? Могла так змінитися? І схоже це на правду? Все схоже на правду, все може статися з людиною.”

ІУ Висновок

Всіх цих героїв об’єднує патологічна жадібність, жага до наживи. Всі герої мали гроші. Мали багатство, владу, та. На жаль, їхнє життя нещасне. Чи принесли гроші їм задоволення?Вони залишилися на самоті.

У Заключне слово вчителя

Так що ж таке гроші – добро чи зло?
Кажуть, влада та гроші псують людину. Що потрібно зробити, щоб не стати схожим на наших літературних героїв? Про що не потрібно забувати?
Які моральні якості потрібні людині, щоб не перетворитися на істоту?

Мікрофон: Народ говорить, що щастя не в грошах. А в чому ж ?
( В дружбі, улюбленій роботі, коханні, здоров’ї )

УІ Домашнє завдання Читати „ Злочин і кару ” Ф.Достоєвського.







Немає коментарів:

Дописати коментар